4 Kasım 2010 Perşembe

"Malumat İstifçisi"

VİVA LA MUERTE!

Aşağıdaki Metin Alev Alatlı'nın Or'da Kimse Var mı? adlı romanından alıntıdır:
"Zekâ, cesaret ve iyi niyetin birleştiği noktaya erişmek istiyorum. bir şeyden korkacaksam parasızlıktan değil, kendi gerçeğimi bulamamaktan korkmak istiyorum. Parça başı doğrularla avunmak yerine bütünü kucaklamak istiyorum. Ağzımdan çıkan her sözün, her kelimenin doğru olmasını istiyorum.
Ayağı yere basmayan bir malumat istifçisi olmak istemiyorum. Kişiliğimin temelini içtenlik oluştursun istiyorum.Gevezelik etmektense yapmayı, yaptığımla söylediğimin bir olmasını istiyorum. Kusuru başkasında aramaktansa kendimde aramak istiyorum. Eğer bir şeyden sıkılacaksam, ünlü olmamaktan değil, yeteneksiz olmaktan sıkılmak istiyorum. Ölümümden sonra adımın anılmayacağını bilmek hoşuma gitmiyor. Alçak gönüllü ama yapıcı olmak istiyorum. Az ve öz konuşmak istiyorum. En zorlu kazanımlarımın tanıksız kalmasına üzülmemek istiyorum.
Davranışlarımın bütün ulusların gelecek kuşaklarına örnek olacakmışçasına yaşamak, ağzımdan çıkan her kelimenin dünyayı etkileyecekmişçesine özenle konuşmak istiyorum.
Bana yapılmasını istemediğimi, başkalarına yapılsın istemiyorum. Ama karşılıklılık istiyorum. Kötülüğü iyilikle karşılamak istemiyorum, çünkü o zaman iyiye vereceğim şey kalmıyor. İyiliği iyilik, kötülüğü adalet karşılasın istiyorum. Bayağılığı değil, yüceliği ululamak istiyorum.
İçimden herkese karşı gürül gürül duygudaşlık aksın istiyorum. Benden üstün olanları kıskanmamak, onlarla eşitlenmek için gayret göstermek istiyorum....
hepsinden öte hayatın her anını ciddiyetle, saygıyla karşılamak istiyorum.
Görüyor musun, bütün bunlardan ne kadar uzağım!
Henüz ne kadar çiğ, ne kadar hamım! Bana zaman tanı!
Açmadan solmak istemiyorum!"
s. 150-151 (16.09.1994 kitap özeti)