Hakan Afacan

Hakan Afacan kim diye merak eden çok kişi vardır... Bir güzel insan, arkadaş, kardeş ve dost... Kader arkadaşım... Dürüstlük, yardımseverlik, karıncayı bile incitmeyen bir asalet...

Araştırma görevliliğine birlikte başlamıştık. 1991 yılının Aralık ayında... Mezun olduğu üniversite ve bölüm dolayısıyla fakültede herkesten önde bir bilgi birikimine sahipti... Ne kadar bilgi sahibi ise, o kadar da mütevazı bir kişiliğe sahipti... O nedenle sevmeyeni yoktu diyebilirim rahatlıkla...

O doktora için ABD'ye ben de yüksek lisans için Almanya'ya gidene kadar her işte ve her yerde birlikteydik...

Hayatımda önemli ve derin izler bırakan ender kişilerden biri oldu...

Değerli dostum ve kardeşimle ilgili bazı bilgiler şöyle...

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Hakan AFACAN, 1967 Kayseri doğumludur ve Konya’nın, Ilgın ilçesindendir. 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden mezun oldu.

1991 yılı sonunda Selçuk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1994 yılında Selçuk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı.

1999 yılında ABD’de University of New Orleans, Graduate School, Department of Political Science’da doktorasını tamamladı. 2000 yılında, Selçuk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı.

Herkesin takdirini kazanan, kişiliği ve çalışkanlığıyla örnek bir akademisyen olan Yrd. Doç. Dr. H. Hakan AFACAN, 21.09.2001 tarihinde İl Gelişme Planı hazırlama amacıyla gittiğimiz Hakkari’den dönerken elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Yüreğimizde derin izler ve acılarla aramızdan ayrıldı...

Kaderin hükmüne elbette söylenecek birşey yok... Ancak, keşkelerle dolu bir yolculuktu... "Keşke olmasaydı o yolculuk..." Binlerce kez söylense de anlamsız elbette...

Çalışma hayatı boyunca, önemli eserlere imza atan, hayatımda önemli bir yeri olan ve Fakülte tarihinde önemli bir yer edinen, dostum, kardeşim ve meslektaşım Yrd. Doç. Dr. H. Hakan AFACAN kalplerimizde ebediyen yaşayacaktır.

Her zaman rahmet ve saygıyla anıyorum...